Tyskie Laury Sportowe 2017 rozdane - kajakarze w głównej roli

27 MARCA 2018

W sali koncertowej AUKSO w Mediatece odbyła się uroczysta Gala Tyskich Laurów Sportowych – plebiscytu na najpopularniejszych tyskich sportowych, który od 8 lat organizują Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz redakcja „Twoje Tychy”. W tej edycji, po raz pierwszy wyniki plebiscytu były ogłaszane dopiero na gali, a nie jak wcześniej – po zakończeniu przyjmowania głosów od kibiców. Dlatego emocji nie brakowało do końca, a przeżywali je przede wszystkim ci, którzy tych emocji dostarczają nam na co dzień, czyli sportowcy.

Oprócz nich na widowni zasiedli trenerzy, działacze, rodziny nominowanych, a także przedstawiciele władz samorządowych Tychów z Barbarą Konieczną wiceprzewodniczącą Rady Miasta i wiceprezydentem – Miłoszem Stecem. Obecni byli także kibice – ci którzy wzięli udział w głosowaniu i do których uśmiechnęło się szczęście w losowaniu nagród.

Powiało... Oskarami

W tym roku „powiało Oskarami”, bowiem piękna sala koncertowa nadała imprezie wyjątkową oprawę. Po raz pierwszy także plebiscytową galę prowadzili Joanna Jochemczyk, finalistka Miss Polski 2015 i Michał Rus. Poza tym, każde wyróżnienie i nagrodę wręczali trenerzy, działacze, byli sportowcy i przedstawiciele Kapituły Plebiscytu, która nominowała 20 najlepszych. Galę uświetnił koncert zespołu Big Belfer Band, wykonując popularne standardy jazzowe i przeboje.

SPONSOR GŁÓWNY NAGRÓD DLA UCZESTNIKÓW

O dwóch takich...

Stopniując emocje, najpierw wręczono pamiątkowe plakietki piątce nominowanych wśród młodzieżowców, a następnie statuetki Tyskich Laurów Sportowych, wykonanych przez Wojciecha Łukę i Tomasza Wenklara. W imieniu Klementyny Kołodziej odebrała ją jej mama Grażyna, bowiem Klementyna wyjechała na zawody. A potem na scenie pojawili się Bartłomiej Jeziorski, Karina Sofińska, Nataniel Dynak oraz zwycięzcy – duet kajakarzy: Jakub Adamczyk i Wojciech Waksmański. Tyscy kanadyjkarze pływają w dwójce, więc sukcesy mieli identyczne – trzy wicemistrzostwa Polski na 2 km, 5 km oraz w maratonie na 8,4 km.

- Dobrze się uzupełniamy, a taktyka jest prosta - Kuba nadaje tempo, ja steruję i... wiosłujemy ile sił – powiedział Wojtek Waksmański. - Czasami coś krzykniemy, żeby przyspieszyć. W tym sezonie dalej będziemy pływać razem, więc liczę na poprawę wyników. Przygotowania już trwają, na galę przyjechaliśmy wprost z obozu kadry Ślaska.

- Najważniejsze punkty sezonu to długodystansowe mistrzostwa Polski w maju, mistrzostwa Polski w wakacje i wrześniowy maraton. Ale pierwsze starty już za miesiąc – w połowie kwietnia weźmiemy udział w konsultacjach kadry Śląska – dodał Kuba Adamczyk.

Powtórzyła sukces

Także nie wszyscy seniorzy mogli odebrać pamiątkowe statuetki.  Przebywającą na zgrupowaniu zwyciężczynię plebiscytu Magdę Stanny reprezentowali jej rodzice i trenerzy zarazem Sylwia i Marek Stanny. Przypomnijmy, iż Magda zdobyła główny laur po raz drugi z rzędu, bo najlepsza okazała się także w 2016. W minionym roku Magda była trzecia na zawodach Pucharu Świata w Belgradzie, uczestniczyła w mistrzostwach Europy i zdobyła złoto mistrzostw Polski na 8.000 m. W imieniu przebywającego z kadrą Jakuba Świerczoka nagrodę odebrał jego kolega. Nie było także Katarzyny Frąckowiak, której praca uniemożliwiła udział w gali. Statuetki odebrali reprezentacyjny zawodnik Falcons Tychy Grzegorz Dominik oraz czołowy tyski hokeista Jarosław Rzeszutko.

SPONSOR GŁÓWNY NAGRÓD DLA UCZESTNIKÓW

Wśród nominowanych i laureatów najwięcej było przedstawicieli hokeja – 6 sportowców, kajaków – 3, strzelectwa - 2. Podwójny sukces kajakarzy nie jest wyjątkiem – do tej pory trzykrotnie  notowaliśmy podobne wyniki. Tak było podczas pierwszej edycji, kiedy wygrali lekkoatleci – Witold Bańka i Marcin Ławreszuk, w 2012 r. najpopularniejszymi okazali się Karolina Naja i Paulina Noga (obie kajakarstwo) i w 2015, kiedy to statuetki odbierali Adam Bagiński i Jan Krzyżek (obaj hokej).

W tym roku do organizacji Gali Tyskich Laurów Sportowych włączyli się Miejskie Centrum Kultury, Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych i Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, za co serdecznie dziękujemy.

Gratulując wszystkim Laureatom Plebiscytu, życzymy powodzenia w sportowej rywalizacji w 2018 roku, a kibiców zapraszamy do plebiscytowej zabawy już za 9 miesięcy.

 

Laureaci Plebiscytu na Najpopularniejszego Tyskiego Sportowca Roku 2017:

Seniorzy:

1. Magda Stanny (kajakarstwo, Warta Poznań),

2. Grzegorz Dominik (futbol amerykański, Tychy Falcons),

3. Jakub Świerczok (piłka nożna, GKS Tychy),

4. Jarosław Rzeszutko (hokej na lodzie, GKS Tychy),

5. Katarzyna Frąckowiak (hokej na lodzie, Atomówki GKS Tychy).

Ponadto w "10" nominowani byli: Beata Bartków-Kwiatkowska (Śląskie Towarzystwo Strzeleckie Tychy), Adam Jamiński (biegi górskie, SPLA Tychy), Filip Komorski (hokej na lodzie, GKS Tychy), Marcin Kowalewski (koszykówka, GKS Tychy), Bartłomiej Pociecha (hokej na lodzie, GKS Tychy).

 

Młodzieżowcy:

1. Jakub Adamczyk i Wojciech Waksmański (obaj kajakarstwo, MOSM Tychy),

2. Nataniel Dynak (skoki do wody, UKS Auerbach Tychy),

3. Karina Sofińska (lekka atletyka, MOSM Tychy),

4. Bartłomiej Jeziorski (hokej na lodzie, GKS Tychy),

5. Klementyna Kołodziej (snowboard, AZS AWF Katowice).

Ponadto w "10" nominowani byli: Weronika Ciereszko (boks, MOSM Tychy), Oliwia Dąbrowska (Śląskie Towarzystwo Strzeleckie),  Emilia Kowalik (piłka ręczna, SMS Płock), Sylwia Łaskawska (hokej na lodzie, Atomówki GKS Tychy), Aleksandra Mentelska (zapasy, MOSM Tychy).

SPONSOR GŁÓWNY NAGRÓD DLA UCZESTNIKÓW

 

Oto laureaci 8 dotychczasowych edycji Plebiscytu:

2009 – Witold Bańka – seniorzy i Marcin Ławreszuk – młodzieżowcy (obaj lekka atletyka);

2010 – Arkadiusz Sobecki (hokej) i Marcin Żołna (kajakarstwo);

2011 – Marcin Held (MMA), Dominik Wolański (kajakarstwo);

2012 – Karolina Naja i Paulina Noga (obie kajakarstwo);

2013 – Adam Bagiński (hokej) i Dawid Dziedzic (pływanie);

2014 – Matusz Błazik (futbol amerykański) i Dawid Dziedzic (pływanie);

2015 – Adam Bagiński (hokej) i Jan Krzyżek (hokej);

2016 – Magda Stanny (kajakarstwo) i Kamil Lewartowski (hokej).

2017 - Magda Stanny oraz Jakub Adamczyk i Wojciech Waksmański (wszyscy kajakarstwo).

 

źródło: Leszek Sobieraj / tychy.pl

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć autorstwa Włodka Chrzanowskiego - dziękujemy!