15 lat temu rozegrano pierwsze regaty Paprocańskiej Ligi Żeglarskiej, a z czasem wymyślone w Tychach zasady rywalizacji, szybko znalazły naśladowców i obecnie ligi organizowane są na prawie wszystkich większych akwenach w kraju.

Teraz tyscy żeglarze dołożyli kolejny swój „patent” - Dziecięca Ligę Żeglarską. 

- Zasady są podobne jak w „dorosłej” lidze – powiedział Jerzy Oberski, prezes i założyciel Fundacji Dar Ślaska. - Dzieci w wieku 6-12 lat, ze swoimi opiekunami, pływają na „optymistach” i rozgrywają cztery rundy. Komisja sędziowska punktuje załogi i jak to jest w regulaminie PLŻ, wygrywa ta, która ma najmniejszą liczbę punktów. Rozegrane zostaną w sumie 4 rundy ligowe oraz finałowa, w których oprócz trzech najlepszych klubów tyskiej DLŻ wezmą udział załogi UKS z Pszczyny, Chełma Śląskiego i Dąbrowy Górniczej.

Inauguracyjne regaty rozegrano w niedzielę, 14.05 przy idealnej pogodzie i świetnym wietrze (do 2 st. B). Rywalizacja małych żeglarzy była bardzo zacięta, jej losy ważyły się do końca – na ostatnim halsie do mety przypłynęła Marysia Baron z Fundacji Dar Śląska, która wygrała zawody. Na drugim miejscu uplasował się Tomek Stefanowicz z Klubu Żeglarskiego Ziemowit, a na trzecim – Weronika Gogolewska ze Stowarzyszenia Wodniackiego Szkwał.

Oto tabela po I rundzie:
1. FŻ Dar Śląska 1 6,0
2. KŻ Ziemowit 1 11,7
3. SW Szkwał 1 17,1
4. KŻ Tornado 1 32,0

Imprezę zorganizował SW Szkwał pod patronatem Fundacji Żeglarskiej Dar Śląska i współpracy z Clinical Consulting, Faktoria 65, PHU Odlot i WOPR Tychy. Imprezę sędziowali Kamil Gogolewski, Karolina Baron i Agnieszka Baron, a nagrody najlepszym wręczał nestor śląskiego żeglarstwa kpt. Zbigniew Kowalski.

Kolejne regaty Dziecięcej Ligi Żeglarskiej rozegrane zostaną 10.06, a już niebawem zorganizowany zostanie cykl imprez na akwenie paprocańskim: 20.05 - regaty FŻ Dar Śląska, 27.05 regaty o Złoty Róg Miasta Tychy, 28.05 I runda Paprocańskiej Ligi Żeglarskiej o Puchar Portu Pieśni i Pracy 2017.

Na zdjęciu: Maria Baron i Weronika Gogolewska ze swoimi opiekunami – Tadeuszem Baronem, Jerzym Oberskim i Piotrem Rączką.

źródło: Leszek Sobieraj / "Twoje Tychy"