Światowa Giełda Birofiliów, która 19-20 maja zorganizowana zostanie w Tychach jest wydarzeniem bez precedensu. Po raz pierwszy w Polsce giełda organizowana jest w wymiarze światowym, więc można oczekiwać wyjątkowych kolekcji i wielu birofilskich rarytasów.

W spotkaniu kolekcjonerów weźmie udział ponad 500 osób z całego świata, a organizatorem giełdy jest Śląski Klub Birofilów, przy współpracy z Kompanią Piwowarską i Miastem Tychy.

Giełda odbędzie się w namiocie wystawienniczym przy Hali Sportowej (al. Piłsudskiego). 19 maja rozpocznie się o godz. 12 i potrwa do godz. 20, natomiast w 20 maja organizatorzy zapraszają w godz. 9-14. Wstęp – bezpłatny.

Do Tychów zawitają kolekcjonerzy z Polski, krajów europejskich oraz m.in. z USA, Brazylii Argentyny, Australii, Nowej Zelandii, którzy zaprezentują swoje najcenniejsze, piwne zbiory. Będzie można zobaczyć, kupić, wymienić wszelkie birofilskie akcesoria: puszki, butelki, kapsle, otwieracze, etykiety, podkładki, szklanki, kufle, itd. otwieraczy czy podkładek pod kufle. Uczestnicy Giełdy będą również mieli okazję podziwiać niespotykane na co dzień przedmioty kojarzone z piwnym światem.

- Światowa Giełda Birofiliów organizowana jest dopiero po raz trzeci, ale już zyskała wierne grono miłośników – powiedział Marek Brandys, prezes Śląskiego Klubu Birofilów, który co roku organizuje Śląską Gięłdę. – Czujemy się ogromnie wyróżnieni, że w tym roku Giełda zawita właśnie do nas, do Polski. Z pewnością możemy pochwalić się ponad 400-letnią tradycją warzenia piwa w tutejszych Tyskich Browarach Książęcych, które w tych dniach udostępnimy do zwiedzania birofilom z całego świata. Liczymy też na możliwość podziwiania wyjątkowych kolekcji zagranicznych kolekcjonerów.

Na uczestników Światowej Giełdy Birofilów w Tychach czekają dodatkowe atrakcje, m.in. specjalny pokaz, Cervesario uznanego piwnego eksperta i degustatora. Będzie można zwiedzić Tyskie Browary Książęce, poznając tym samym bogatą tradycję warzenia piwa i tworzenia piwnych opakowań oraz gadżetów.

źródło: Leszek Sobieraj / "Twoje Tychy"