Sanepid potwierdził, że jakość wody w Jeziorze Paprocańskim znacznie się poprawiła i jest bezpieczna do kąpieli.
Przez ostatnie miesiące trwały prace nad oczyszczeniem jeziora i skuteczną próbą zwalczania sinic na Jeziorze Paprocańskim.
„Po analizie wielu metod i ofert różnych firm, zdecydowaliśmy się na zastosowanie preparatu „CyanOxide”, który zapobiega i kontroluje rozwój sinic w zbiornikach wodnych” – podkreśla Hanna Skoczylas, z-ca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.
Zastosowany preparat likwiduje sinice i ich toksyny w ciągu 3-5 dni od zastosowania. Co więcej, środek „CyanOxide” wykorzystuje nadwrażliwość sinic na tlen atomowy i jest całkowicie bezpieczny dla użytkowników wód i innych organizmów wodnych. W prace związane z oczyszczeniem jeziora zaangażowany był prof. dr. hab. Ryszard Chórst - specjalista w dziedzinie mikrobiologii, wielokrotny stypendysta naukowy, który opatentował technologię i preparat „CyanOxide”. Wynikami swoich badań podzielił się z firmą Hydroidea, z którą nawiązał współpracę i rozpoczął produkcję, sprzedaż i aplikację preparatu.
Pierwsze działania na Jeziorze Paprocańskim, pod nadzorem prof. Ryszarda Chórsta, zostały przeprowadzone 7 sierpnia br. Pobrano wówczas próbki wody do badania na występowanie glonów i sinic. Na podstawie zebranych informacji, prof. Ryszard Chórst wskazał zastosowanie preparatu wraz z instrukcją dawkowania i aplikacji.
13 sierpnia br. firma Hydroidea, przy zachowaniu wszystkich zasad BHP, zastosowała pierwszą dawkę preparatu oraz przeszkoliła pracowników MOSIR-u w zakresie dalszej, samodzielnej aplikacji środka.
Państwowa Powiatowa Inspekcja Sanitarna w Tychach, po przeprowadzonych badaniach i kontroli wody w dniu 27 sierpnia potwierdziła, że nie miała żadnych zastrzeżeń do zastosowanego preparatu. Na dodatek, wyniki sanepidu potwierdzały, że jakość wody w Jeziorze Paprocańskim znacznie się poprawiła i jest bezpieczna do kąpieli, zgodnie z wymaganiami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 r. w sprawie nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejsc okazyjnie wykorzystywanym do kąpieli.
„W przyszłym roku, przed sezonem kąpielowym, dla zwiększenia skuteczności i trwałości preparatu, kąpielisko zostanie odgrodzone od pozostałej części jeziora poprzez zastosowanie kurtyn z półprzepuszczalnej geowłókniny” – dodaje Hanna Skoczylas, z-ca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.
Kurtyna z geowłókniny zostanie przymocowana do istniejącej konstrukcji pomostów, po ich zewnętrznej stronie. Tym samym będzie tworzyć zaporę dla nanoszonych wiatrem i falowaniem sinic z pozostałej części jeziora do wydzielonego akwenu kąpielowego.
Firma Hydroidea przeprowadziła efektywną likwidację sinic m.in. na Jeziorze Suskim, Magistrackim i Nyskim. Urząd Miasta Tychy skorzystał z doświadczenia Gminy Nysa, która od 2022 r. stosuje ten preparat na Jeziorze Nyskim, co wpłynęło na poprawę jakości wody i w efekcie umożliwiło jego wykorzystanie na cele kąpieliskowe.
Urząd Miasta zdaje sobie sprawę, że obecne prace są działaniami doraźnymi, które ostatecznie nie zlikwidują przyczyny zakwitów, nie mniej jednak na ten moment nie ma innego skutecznego rozwiązania. Urząd nadal szuka metod, które mogłyby rozwiązać problem długofalowo.
Źródło: umtychy.pl