W niedziele 2 marca blisko 200 uczestników stanęło na starcie Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Wilczym Tropem w Tychach na dystansie 10 kilometrów oraz około 90 biegaczy w Biegu Pamięci na dystansie 1963 metrów.

Zawody odbyły się tradycyjnie na terenie ośrodka Paprocany. Dziesięciokilometrową trasę najszybciej pokonał Paweł Buczek reprezentujący SPLA Tychy z czasem 33 minuty 32 sekundy.

Odpowiednio na kolejnych miejscach uplasowali się Artur Szymula z Kosek Team i Krzysztof Kościelnik. Wśród kobiet najszybsza była Renata Szwed z Czechowic-Dziedzic, której przebiegniecie wyznaczonego odcinka, zajęło 44 minuty i 55 sekund. Na drugiej pozycji uplasowała reprezentująca RUNHOGS Tychy się Sabina Mai-Matacz, ostatnie miejsce na podium zajęła Anna Wajdner-Mazgaj z ekipy KOSEK TEAM. Pełne wyniki dostępne TUTAJ.

Przed biegiem głównym, odbył się zorganizowany dla dzieci - Bieg Młodego Patrioty. Na dystansach 100, 200, 300, 400 i 600 metrów wystartowało około 115 młodych biegaczy w różnych kategoriach wiekowych. Na zwycięzców w obu biegach czekały cenne nagrody. Każdy z uczestników tego wydarzenia otrzymał pamiątkowy medal.

Historia wydarzenia w Tychach

Zanim jeszcze w 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, środowiska patriotyczne przyjęły sobie za cel przywrócenie pamięci o tych zapomnianych polskich bohaterach walczących z komunizmem w latach 1944 - 1963.

W ten trend włączyli się również kibice GKS-u Tychy, jak i mieszkańcy naszego Miasta. Najpierw skromnie, lecz z każdym rokiem, z coraz większym rozmachem. Początkowo, rokrocznie pod pomnikiem Stefana Grota - Roweckiego w coraz większym gronie składano wieńce i kwiaty, przypominano życiorysy ludzi, o których historia miała „głucho milczeć”.

W latach 2014 i 2015 dzięki wsparciu m. in. Prezydenta Miasta Andrzeja Dziuby, Miejskiego Centrum Kultury, MOSiR-u, WKU i grupie rekonstrukcyjnej Arkadiusza Domińca udało nam się przenieść uroczystości na plac Baczyńskiego, gdzie zamontowano okolicznościową tablicę poświęconą Niezłomnym, a mieszkańcom miasta przedstawiono bitewne rekonstrukcje z lat 1944 - 1963.

W 2016 i 2017 i 2018 i 2019 i 2020 i 2021 oraz 2022, 2023 i 2024 roku organizatorzy zmienili formułę. Nawiązali kontakt z Fundacją „Wolność i Demokracja”, uroczystości 1 marca przenieśli na tyskie Paprocany. Tam zorganizowali bieg „Tropem Wilczym” wzdłuż brzegów naszego malowniczego jeziora.

Od 2023 roku można wziąć udział w podstawowym biegu na dystansie 1963 metry, jak również w biegu na dystansie 10 km wokół jeziora Paprocańskiego, a dla dzieci i młodzieży przygotowywane są różne atrakcje.

Podczas imprezy na Paprocanach można spotkać żołnierzy z grup rekonstrukcyjnych oraz Stowarzyszenia Husaria Pasjonaci Militariów. Są też atrakcje dla najmłodszych Patriotów. Jak zwykle na wszystkich uczestników biegu czekać będą ciepła herbata, zupa, drobne upominki dla dzieci, a za miejsca I - III w biegu na 10 km przewidziane są nagrody rzeczowe.

Bieg Młodego Patrioty

Ideą projektu biegowo-edukacyjnego „Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu bohaterom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963. Pragniemy, aby w biegu wzięło udział jak najwięcej osób - dzieci, młodzież i dorośli - wspólnie celebrujących wartości niepodległościowe, patriotyczne i wolnościowe.

Zdjęcia z biegu dostępne TUTAJ.

Źródło: www.tychy.info oraz mosir.tychy.pl
Fot. Tomasz Gonsior