Już w najbliższą niedzielę, 4 marca w Paprocanach odbędzie się wyjątkowe wydarzenie - "Tropem Wilczym. Biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tychy 2018", organizowane przez Stowarzyszenie Kibiców GKS Tychy "Tyski Fan", przy pomocy MOSiR Tychy.

Zanim jeszcze w 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą dzień 01 MARCA Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, środowiska patriotyczne przyjęły sobie za cel przywrócenie pamięci o tych zapomnianych polskich bohaterach walczących z komunizmem w latach 1944 – 1963.

W ten trend włączyli się również kibice GKS-u Tychy i Stowarzyszenie „Tyski Fan”. Najpierw skromnie, lecz z każdym rokiem z coraz większym rozmachem. Początkowo, rokrocznie pod pomnikiem Stefana Grota – Roweckiego w coraz większej liczbie składaliśmy wieńce i kwiaty, przypominaliśmy życiorysy ludzi o których historia miała „głucho milczeć”.

W latach 2014 i 2015 dzięki wsparciu m. in. Prezydenta Miasta Andrzeja Dziuby, Miejskiego Centrum Kultury, MOSiR-u, WKU i grupie rekonstrukcyjnej Arkadiusza Domińca udało nam się przenieść uroczystości na placu Baczyńskiego, gdzie zamontowaliśmy okolicznościową tablicę poświęconą Niezłomnym, a mieszkańcom miasta przedstawiliśmy bitewne rekonstrukcje z lat 1944 – 1963.

W 2016 i 2017 roku zmieniliśmy formułę. Nawiązaliśmy kontakt z Fundacją „Wolność i Demokracja”, uroczystości 1 marca przenieśliśmy na tyskie Paprocany. Tam zorganizowaliśmy bieg „Tropem Wilczym” wzdłuż brzegów naszego malowniczego jeziora.

Jako że, impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, postanowiliśmy 2018 roku na kontynuację tematu. Do podstawowego biegu na dystansie 1963 metry (zgodnie z sugestią biegaczy), doszedł również bieg i nordic walking wokół jeziora Paprocańskiego (tj. ok. 6,5 km), a dla dzieci i młodzieży również przygotowaliśmy biegi i różne atrakcje. 

Kolejną atrakcją oprócz biegów, będzie powrót na Paprocany żołnierzy z grup rekonstrukcyjnych. Jak zwykle na wszystkich czekać będą ciepła herbata, zupa, drobne upominki dla dzieci, za miejsca I – III w biegu na 6,5 km przewidujemy nagrody rzeczowe. Stosowną oprawę zapewnią kibice klubu GKS Tychy.

ZAPRASZAMY !!!

Koordynator Biegu Ireneusz Ruchała 507 382 376