W minioną sobotę, 28 stycznia w całym kraju stowarzyszenie BuggyGym zorganizowało akcję „Zima nie jest zła!”. Jej celem było zachęcenie rodziców niemowląt do aktywnego spędzania czasu.

W naszym mieście młodzi rodzice spotkali się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Paprocany”. Organizatorką spotkania była Agata Leśkiewicz z tyskiego oddziału stowarzyszenia. – Taka zimowa akcja w Polsce odbyła się już po raz drugi, w Tychach w mroźnej scenerii ćwiczyliśmy pierwszy raz – opowiada.

Wyjaśnijmy, tyszanka Agata Leśkiewicz jest jedyną instruktorką BuggyGym w naszym mieście. – Kiedy ponownie zostałam mamą, starałam się nie siedzieć z dzieckiem w domu, tylko aktywnie spędzać czas. Szybko jednak doszłam do wniosku, że samotne spacery są nudne. Zaczęłam szukać w Internecie ciekawych form aktywności dla młodych mam – wspomina nasza rozmówczyni

Dalej poszło już szybko. Pani Agata znalazła stronę internetową stowarzyszenia BuggyGym. Złapała bakcyla i zapisała się na kurs instruktorski. Od tamtego czasu organizuje zajęcia dla tyskich mam na terenie OW Paprocany oraz na Sublach. Mamy spotykają się przez cały rok, jeśli tylko aura pozwala bezpiecznie wybrać się na spacer z maleństwem. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku oraz w niektóre weekendy. Systematycznie przychodzi ok. 30-40 mam. Oczywiście zawsze zabierają ze sobą swoje niemowlęta w wózkach. Najpierw mamy rozgrzewkę, później spacer z wózkiem połączony z ćwiczeniami, w trakcie których zwracamy uwagę na prawidłową postawę i wzmacniamy mięśnie dna miednicy – wyjaśnia Agata Leśkiewicz. – Impreza organizowana w ubiegłą sobotę miała troszkę inny charakter. W imieniu stowarzyszenia zaprosiłam całe rodziny. Zależało nam, by młodych rodziców zachęcić do wspólnych zimowych spacerów – przyznaje organizatorka.

Na Paprocany przyszło ponad trzydzieści mam z dziećmi w wózkach. Pojawiło się również kilku tatusiów. Uczestnicy najpierw mieli kilkunastominutową rozgrzewkę, następnie poszli na spacer brzegiem jeziora, w czasie którego zgodnie z ideą „BuggyGym” wykonywane były ćwiczenia z wózkiem, event zakończył się konkursami o charakterze sportowym. Termin „BuggyGym” pochodzi od angielskiego słowa „buggy” oznaczającego „wózek”.

To forma aktywności fitness dla rodzica z małym dzieckiem. W czasie treningu, który odbywa się na świeżym powietrzu pod okiem wykwalifikowanego instruktora, wykonywane są ćwiczenia z wózkiem, o charakterze aerobowym, wzmacniającym, kształtującym i rozciągającym – tłumaczy Agata Leśkiewicz.

Opinie uczestniczek były bardzo pozytywne. Młode mamy podkreślały, że taka forma aktywności pozwala im zrzucić zbędne kilogramy po ciąży, poznać innych młodych rodziców i wymienić doświadczenia. Oczywiście, nie bez znaczenia jest również fakt, że wszystkie ćwiczenia mamy wykonują w towarzystwie swoich pociech.

Już w kwietniu w Tychach, podobnie jak w wielu miastach Polski i Czech zorganizowany zostanie Międzynarodowy Wyścig Wózków w Chodzie. O dokładnej dacie planowanego wydarzenia będziemy informować na łamach TT.

źródło: Ewa Strzoda / tychy.pl

fot. Ewa Strzoda