Od 8 lat kibice wybierają najlepszych – najpopularniejszych sportowców Tychów w plebiscycie Tyskie Laury Sportowe organizowanym przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, pod patronatem redakcji Twoich Tychów.

W 2016 roku zadecydowali, iż główne trofea przypadną kajakarce Magdzie Stanny i hokeiście Kamilowi Lewartowskiemu. Przypomnijmy, iż przed rokiem w naszym plebiscycie triumfowali hokeiści – Adam Bagiński i Jan Krzyżek, ale nic dziwnego, bo wówczas hokejowa drużyna GKS Tychy zdobyła mistrzostwo Polski.

W tej edycji zmieniliśmy regulamin plebiscytowej zabawy, która przebiegała w dwóch etapach. W pierwszej nasi Czytelnicy i Internauci zgłosili ponad 70 sportowców, spośród których Kapituła Plebiscytu wybrała 10 seniorów i 10 młodzieżowców, na których głosowano w drugiej odsłonie Tyskich Laurów Sportowych.

W „10” laureatów jest aż czworo przedstawicieli kajakarstwa. Był to kolejny rok sukcesów wychowanków Sylwii i Marka Stannych. Magda to multimedalistka mistrzostw Polski w stosunkowo nowej konkurencji pań – kanadyjkach. Zdobyła złoto i srebro seniorek, wicemistrzostwo Młodzieżowych Mistrzostw Polski. Ale największy sukces odniosła w Pucharze Świata w Portugalii, gdzie sięgnęła po srebrny medal i czwarte miejsce. Niewiele zabrakło jej do medalu mistrzostw Europy w Moskwie (4. lokata). Kanadyjkarki w Igrzyskach Rio de Janeiro jeszcze nie startowały, ale w 2020 r w Tokio konkurencja ta ma się znaleźć w programie olimpijskim. Magda wyprzedziła Karolinę Naję, reprezentującą obecnie reprezentuje barwy AZS-AWF Gorzów Wielkopolski, która po raz kolejny stanęła na najniższym stopniu olimpijskim podium. Obie kajakarki wyprzedziły Arkadiusza Milika oraz hokeistów GKS, którym rok 2016 przyniósł wicemistrzostwo Polski, Puchar Polski, ale przede wszystkim brązowy medal Pucharu Kontynentalnego.

SPONSOR GŁÓWNY NAGRÓD DLA UCZESTNIKÓW

Wśród młodzieżowców, o miano najpopularniejszego do końca rywalizował Kamil Lewartowski i Maja Żmuda. Kamil wraz z kolegami miał znakomity sezon. Bronił bramki w drużynie MOSM, która wygrała Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży – nieoficjalne mistrzostwa Polski, gdzie uznany został za najlepszego bramkarza Olimpiady. Reprezentant Polski, uczestnik mistrzostw świata U-18 w Rumunii, obecnie gra w kadrze seniorskiego GKS Tychy. Z kolei zawodniczka UKS Ippon Tychy Maja Żmuda wygrała cyklu turniejów International Judo League, zdobywczyni Pucharu Polski w Suchym Lesie oraz Judo Baltic Cup w Gdyni, była też medalistką kilku międzynarodowych turniejów w Polsce i w Austrii. W piątce najlepszych jest jeszcze dwóch przedstawiciele kajakarstwa – Anna Mielnik i Wojciech Waksmański oraz stały bywalec w gronie laureatów, dwukrotny triumfator plebiscytu – Dawid Dziedzic.

Kolejne miejsca w plebiscycie zajęli: 6. Michał Kotlorz, 7. Tomasz Bzdyra, 8. Jarosłąw Kocur, 9. Łukasz Grzeszczyk, 10. LaParish Lewis oraz 6. Magdalena Gryc, 7. Weronika Ciereszko, 8. Laura Choma, 9. Bartłomiej Jeziorski, 10. Oliwia Dąbrowska.

Laureatom naszego plebiscytu serdecznie gratulujemy, a Czytelnikom i Internautom dziękujemy za udział w głosowaniu. Wśród wszystkich, którzy nadesłali swoje głosy rozlosujemy nagrody. Uroczyste podsumowanie plebiscytu nastąpi w marcu, podczas tradycyjnej Gali Tyskich Laurów Sportowych.

A w grudniu – kolejna edycja plebiscytowej zabawy, do udziału w której już dzisiaj serdecznie zapraszamy.