Jazda na rowerze z pewnością należy do grona tych aktywności, które przynoszą tyle samo radości, co pożytku. Wielu mieszkańców miast rezygnuje z komunikacji samochodowej czy miejskiej na rzecz jazdy jednośladem.

O ile w okresie letnim przesiadka na rower nie wymaga większych przygotowań, o tyle pierwsza zima na rowerze, niepoprzedzona odpowiednimi przegotowaniamimoże być bardzo rozczarowująca.

O czym należy pamiętać ruszając w drogę, kiedy temperatura bezlitośnie spada w okolice 00C, a chodniki i ścieżki rowerowe przykrywa śnieg?

Jazda w deszczu, śniegu czy po lodzie zdecydowanie wymaga wytężonej uwagi i kilku dobrych nawyków, dzięki temu zyskujesz większe poczucie bezpieczeństwa w sytuacjach awaryjnych.

Oprócz ostrożności jest kilka sposobów, które mogą pomóc podczas najzimniejszej pory roku.

  • Zmniejsz prędkość –w sytuacji zagrożenia upadkiem lub wjechania w kogoś, zyskasz czas na reakcję oraz możesz uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.
  • Zmień biegi na wyższe – zminimalizują one ryzyko utraty przyczepności.
  • Zmniejsz ciśnienie w kołach – szersza opona ułatwi jazdę po śniegu.
  • Jeśli korzystasz z systemów SPD, zmień je na platformowe – zmniejszysz ryzyko zapchania śniegiem oraz skrócisz czas reakcji.

Dopasuj ubiór do temperatury!

Podstawą każdej wycieczki, gdy temperatura zbliża się do 100C , jest dobra bielizna termoaktywna, której zadaniem jest odprowadzanie potu, utrzymanie suchego ciała i zatrzymywanie ciepła. Rynek odzieży sportowej gwarantuje ogromną różnorodność, dzięki temu możesz wybrać spośród wielu rodzajów tkanin i modeli.

Temperatura między 100C a 00C

Jeśli jesienna pogoda zaczynam coraz częściej przypominać o tym, że zima coraz bliżej warto zaopatrzyć się w zimową kurtkę oraz spodnie, które gwarantują izolację przed chłodem. Dopełnieniem zestawu bardzo często jest kurtka przeciwwiatrowa, ponieważ zimne i porywiste podmuchy mogą potęgować uczucie zimna i pokrzyżować nam plany na dłuższą trasę.

Temperatura między 00C a -100C

Jeśli wskaźnik termometru zaczyna  pokazywać poniżej 00czas na porządne przygotowania. Potraktowanie tematu zbyt „lekko” może wiązać się z poważnym wychłodzeniem organizmu i w następstwie, chorobą. Do zestawu, który opisaliśmy powyżej, dodaj jesienną bluzę kolarską i koniecznie zadbaj nie tylko o zabezpieczenie przed wiatrem, ale i deszczem.

Temperatura między -100C a -200C

Zdania na temat tego, czy taka temperatura jest bezpieczna do poruszania się jednośladem są podzielone.

Chcąc wybrać się na rower, sprawdź najpierw:

  • czy Twoja bielizna termoaktywna jest dostatecznie gruba,
  • posiadasz wygodną bluzę zimową oraz szczelną przeciwwiatrówkę.

Przy takiej pogodzie koniecznie należy zadbać o nogi, okrywając je dodatkową warstwą materiału – do tego idealnie nadają się nogawki, które są dostępne w wersji cieńszej i grubszej.

Dłonie, stopy, kolana czy głowa – to miejsca na ciele, które są szczególnie narażone na odmrożenia, zadbaj koniecznie o ich dodatkową ochronę.

Więcej przydatnych informacji przeczytasz TUTAJ - zapraszamy!