Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany szykuje się do kolejnego sezonu i... najazdu wypoczywających.

Jeszcze nie tak dawno problemem było kiepskie zagospodarowanie ośrodka, odstraszające wypoczywających niszczejące obiekty i nabrzeże oraz brak infrastruktury sportowo-rekreacyjnej i gastronomicznej. Teraz to się zmieniło, a nowe inwestycje sprawiły, że OW Paprocany to jedno z najładniejszych miejsc w regionie. I nic dziwnego, że w weekendy i dni wolne przyciąga tłumy. Złośliwi twierdzą, że gdyby jeszcze w lecie woda była zdatna do kąpieli, Paprocany mogłyby nie „przeżyć” oblężenia.

Z problemami związanymi z parkingami miasto postanowiło poradzić sobie fundując mieszkańcom i gościom bezpłatny transport do ośrodka (o akcji „Odkorkuj Paprocany” szczegółowo pisaliśmy tutaj). Z zakwitem sinic jest natomiast większy problem i jak do tej pory działania nie przyniosły efektu.

Od połowy czerwca ma być czynny wodny plac zabaw. Już wcześniej wykonano tutaj remont systemu uzdatniania wody, zamontowano tzw. filtry szklane oraz ozonator wody. Na ten rok zaplanowano także remont nawierzchni niecki wraz z warstwą profilującą oraz wykonanie nowej nawierzchni. Pierwszy przetarg został unieważniony, ogłoszono nowy, a otwarcie kopert ma nastąpić 30.05. Prace remontowe zaplanowano na jesień, jednak dzięki staraniom MOSiR, po drobnych remontach i naprawach nawierzchni, obiekt będzie gotowy w czerwcu.

Największą obecnie inwestycją w Paprocanach jest budowa przystani kajakowej wraz z zapleczem. Prace zaawansowane są w 30 proc., wykonano już roboty żelbetowe, sieci zewnętrzne, w tym trzy systemy kanalizacyjne (grawitacyjna, ciśnieniowa, deszczowa) oraz przyłącze energetyczne. Zakończono prace murarskie i tynkarskie w części magazynowej. Niedawno rozpoczęto wykonywanie wewnętrznych instalacji oraz żelbetowych ścian oporowych i konstrukcję trybuny. Trwa wzmacnianie nabrzeża oraz formowanie nasypów i skarp. To jest podstawa do montażu prefabrykatów nadbrzeża. Wkrótce rozpoczną się roboty dekarskie dachu, a także roboty posadzkarskie i montaż elewacji wentylowanej. Przystań kajakowa ma być gotowa do października, a jej koszt to prawie 9,6 mln. zł.

Od jakiegoś czasu mówi się również o zagospodarowaniu pawilonów przy wejściu do ośrodka, jednak na ten rok nie są one zaplanowane. Powstanie natomiast nowa wypożyczalnia sprzętu i zaplecze dla ratowników WOPR.

OW Paprocany jest systematycznie sprzątany, niedawno wykonano przegląd nabrzeża, wymieniono uszkodzone deski w pomostach i na nadbrzeżu, na plaży został wymieniony piasek, do czego zużyto piasek spod sezonowych lodowisk. Przybyło też nasadzeń, w tym sporo krzewów z tzw. nawadnianiem kropelkowym.

***

W OW Paprocany czynna jest już wypożyczalnia sprzętu – od wtorku do niedzieli w godzinach 10-18. Ceny nieco wzrosły – od 2 do 3 zł, a dla posiadaczy karty „3+ Liczna Rodzina” od 1 do 1,5 zł. Obecnie wypożyczenie roweru wodnego 2-osobowego kosztuje 12/godzinę, 4-osobowego – 15 zł/godz., kajaka 2-osobowego – 10 zł/godz. Przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych wypożyczalnia jest nieczynna.

źródło: Leszek Sobieraj / tychy.pl