Przystań kajakowa nad Jeziorem Paprocany została nominowana do nagrody w konkursie na najlepsza przestrzeń publiczną. Tym razem obiekt zaprojektowany przez Roberta Skitka bierze udział w Plebiscycie Polska Architektura 2020.

Głosowaź można raz na dobę pod tym adresem.

Laureaci konkursu wybrani zostaną za pośrednictwem internetowego głosowania, które zakończy się 12 kwietnia o 23.59 oraz przez profesjonalne jury, w skład którego weszli laureaci poprzednich edycji. Do tegorocznej edycji plebiscytu można było zgłaszać obiekty zrealizowane w 2020 roku oraz te, które nie wzięły udziału w Polskiej Architekturze 2019 a zostały oddane do użytku w 2019 roku. – Kryteria wyboru najciekawszych obiektów to ich funkcjonalność, innowacyjność, zgodność z aktualnymi trendami społecznymi, środowiskowymi oraz technicznymi. Szukaliśmy też prac biur i zespołów, które nie należą jeszcze do głównego nurtu polskiej architektury, a wyróżniają się ambicją i twórczym podejściem do projektowania – komentuje redakcja Grupy Sztuka Architektury organizatora plebiscytu.

Budynek przystani podzielony został zarówno funkcjonalnie jak i wizualnie na dwie części. Od strony jeziora znajdują się drewniane schody, które w czasie zawodów pełnią funkcję trybun. Z drugiej strony nowoczesny wygląd przystani nadają szare panele elewacyjne z włókno-cementu. Całość tworzy atrakcyjną, dostępną dla mieszkańców przestrzeń publiczną. – Jako autorom promenady zależało nam, aby była ona kontynuowana aż do planowanej dalej mariny żeglarskiej. W konsekwencji tego założenia nowa przystań kajakowa staje się jej częścią. Główny ciąg promenady biegnie przy samej wodzie, a ściany obiektu zostały wycofane i schowane za wyniesionymi drewnianymi siedziskami, które podczas organizowanych zawodów służą za trybuny. Tylna ściana uzyskała odmienny charakter: ze względu na wymagania pożarowe zastosowano szare płyty włókno-cementowe – opisywał projekt Robert Skitek.

Wyniki głosowania internatów poznamy 13 kwietnia natomiast wyniki głosowania ekspertów zostaną ogłoszone na uroczystej Gali Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020, która odbędzie się w maju 2021. Tyska przystań walczy o laury z dziesięcioma kandydatami: biurowiec na wąskiej działce w Krakowie (CAVU Architekci, indygoDESIGN); centrum medyczne Nowy Gurewicz w Otwocku (Grupa 5 Architekci); osiedle Nowy Strzeszyn w Poznaniu (Insomia); Dom Wielopokoleniowy we Wrocławiu (Major Architekci); Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (PIG Architekci); biurowiec firmy EXG w Częstochowie (OVO Grąbczewscy); osiedle Riverview w Gdańsku (APA Wojciechowski); Elektrownia Powiśle w Warszawie (APA Wojciechowski); szklany biurowiec Press Glass Polska k. Częstochowy (Konior Studio); Nobu Hotel w Warszawie (Medusa Group)

Wcześniej tyska przystań znalazła się w ścisłym finale konkursu Building of the Year 2021 organizowanego przez portal ArchDaily.com, który miesięcznie przyciąga ponad 13 milionów czytelników.

źródło: Kamil Peszat / tychy.pl