Czy po rocznej przerwie biegacze z całej Polski znów spotkają się na Tyskim Półmaratonie? Wszystko wskazuje na to, że tak. Bieg rozegrany zostanie w niedzielę, 5 września na atestowanej przez Polski Związek Lekkiej Atletyki trasie, prowadzącej ulicami miasta oraz wokół Jeziora Paprocańskiego.

Już teraz na liście startowej półmaratonu widnieje ponad tysiąc uczestników, a limit startujących wyznaczono na 2.000! Tym samym Tyski Półmaraton stał się największą pod względem frekwencji imprezą sportową w mieście, a tym roku zapowiada się na wręcz rekordowo.

Organizatorzy od dawną czynią starania, by w pełni profesjonalnie przygotować zawody, nadać im odpowiednią rangę i przygotować wiele atrakcji zarówno dla startujących, jak i kibiców. Będzie zatem rozgrzewka i zajęcia sportowe, biegi dla dzieci, masaże, pokazy produktów sportowych, losowanie nagród, konkurs na strefę kibica, piknik rodzinny i atrakcje dla najmłodszych. O szczegółach można przeczytać na stronie głównego organizatora zawodów – Stowarzyszenia Promocji Lekkiej Atletyki: www.spla.com.pl oraz współorganizatora – MOSiR-u. Jedną z ciekawostek będzie posiłek na trasie do wyboru – mięsny albo wegański!

Przypomnijmy, iż pierwsza edycja Tyskiego Półmaratonu odbyła się we wrześniu 2012 roku. Wówczas rozgrywano także Międzynarodowy Bieg Uliczny w kilku kategoriach wiekowych i na kilku dystansach. Łącznie w obu tych biegach wystartowało ponad 800 zawodników i zawodniczek. Potem w Tyskim Triathlonie brało udział wielu znanych biegaczy, reprezentantów Polski, a także zawodnicy z Ukrainy, Węgier, Anglii, Hiszpanii, Białorusi, Włoch, Niemiec i Kenii.

Zgłoszenia do tegorocznej edycji przyjmowane były w opcji pakietu plus online do 18.07, natomiast w wersji standard – do 15.08 Po tym terminie zgłoszenie się do biegu będzie możliwe wyłącznie w biurze zawodów IX Półmaratonu w Tychach – 3.09. W ramach pakietu startowego uczestnik otrzymuje m.in. obsługę medyczną, ciepły posiłek po biegu (mięsny lub wegetariański), napoje na trasie i na mecie, pamiątkowy medal (dla osób, które ukończą bieg), udział w konkursie z licznymi, wartościowymi nagrodami.

W ramach półmaratonu rozegrana zostanie także sztafeta – 2 x około 10,5 km. Sztafety składać się będą z dwóch osób (kobieca, męska lub mieszana), która łącznie ma do pokonania 21,0975 km. Limit sztafet ustalono na 100.

Dodajmy, iż od kilku lat bieg rozgrywany jest pod patronatem prezydenta Andrzeja Dziuby.

Na zdjęciu efektowne medale tegorocznego Tyskiego maratonu/SPLA.

źródło: Leszek Sobieraj / tychy.pl