W Tychach powstanie drugie lodowisko – poinformował prezydent Tychów Andrzej Dziuba podczas dzisiejszej konferencji prasowej na Stadionie Zimowym.

Konferencję zorganizowano z okazji podpisania listu intencyjnego między Polskim Związkiem Hokeja na Lodzie i Marszałkiem Województwa Śląskiego w sprawie powołania Śląskiego Domu Hokeja.

– Tychy, może jeszcze w Nowym Targu, to wyjątkowe miasto, w którym hokej jest bardziej popularny od piłki nożnej – powiedział Andrzej Dziuba. – Być może właśnie dlatego podpisanie tej historycznej umowy odbywa się własnie u nas. Jako miasto staramy się wspierać hokej jak to tylko możliwe w ramach obowiązujących przepisów i możliwości finansowych.  Jeśli chodzi o bazę, potrzeby są  ogromne – nasz Stadion Zimowy jest wykorzystywany od wczesnych godzin porannych czasem do późnej nocy. Dlatego jesteśmy  blisko podjęcia ostatecznych decycji w sprawie budowy drugiego lodowiska – treningowego. Nawiazaliśmy kontakt z firmą, która ma gotowe projekty lodowisk kompaktowych. Kosz takiej inwestycji to ok. 15 mln złotych. Lodowisko powstanie w okolicy Mediateki za ok. 2-3 lata i planujemy zrealizować tę inwestycje przy udziale środków zewnętrznych. Dzięki drugiej tafli nasza młodzież nie będzie musiała trenować o 6 rano, a oldboye o godzinie 2 w nocy, bo tak obecnie obiekt jest eksploatowany.

List intencyjny w sprawie powołania Śląskiego Dom Hokeja podpisali Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego i Mirosław Minkina, prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. Gospodarzem spotkania był Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.

Projekt Śląski Dom Hokeja zakłada współpracę obejmującą działania promocyjne oparte na potencjale medialnym polskiego hokeja, który w samym tylko sezonie 2020/2021 wypracował ekwiwalent reklamowy przekraczający kwotę 45 mln zł.

Województwo śląskie, jako mecenas Śląskiego Domu Hokeja, włączy się także finansowo w organizację ważnych dla dyscypliny wydarzeń.

– Większość miast na Śląsku ma tradycje hokejowe  – powiedział Mirosław Minkina, prezes PZHL. – Ruszamy z projektem Śląski Dom Hokeja i jest to świetna wiadomość dla całego środowiska. Ma on być impulsem także dla innych ośrodków, bo dzięki tej inicjatywie będziemy się rozwijać. Dlatego dziękuję Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego za zaufanie. Niebawem czekają nas kwalifikacje olimpijskie kobiet, które odbędą się między 7-10 października na nowoczesnym obiekcie w Bytomi, ale współpraca z Urzędem Marszałkowskim obejmuje rozgrywki Polskiej Hokej Ligii oraz dwie duże imprezy: Mistrzostwa Świata Kobiet w Katowicach na Jantorze oraz Mistrzostw Świata Mężczyzn w Spodku. Kalendarz imprez hokejowych jest zreszta bardzo bogaty, będą to m.in. Mistrzostwa Świata Mężczyzn Dywizji IB (Katowice, 25 kwietnia-1 maja 2022), Mistrzostwa Świata Kobiet Dywizji IB (Katowice, 8-14 kwietnia 2022), turniej prekwalifikacyjny kobiet do Igrzysk Olimpijskich (Bytom, 7-10 października 2021) i finał Pucharu Polski (Bytom, 27-29 grudnia 2021 roku).

źródło: Leszek Sobieraj / tychy.pl