10 września br. rozpocznie się głosowanie na projekty mieszkańców złożone w VIII edycji Budżetu Obywatelskiego. Każdy mieszkaniec będzie mógł wybrać dwa projekty - jeden dotyczący całego miasta oraz jeden dotyczący określonego rejonu miasta.

Do VIII edycji Budżetu Obywatelskiego złożono 191 wniosków. Po weryfikacji pod głosowanie trafiły łącznie 144 projekty, z czego 28 dotyczy całego miasta oraz 116 projektów dotyczy określonego rejonu miasta.

Wszystkie projekty są opisane na stronie razemtychy.pl. Dodatkowo każdy projekt został przypisany do konkretnej kategorii lub dzielnicy.

Podczas głosowania każdy tyszanin niezależnie od tego ile ma lat - może wybrać maksymalnie dwa projekty – jeden z puli projektów dotyczących całego miasta i jeden z puli projektów rejonowych. Przy wyborze projektu rejonowego nie ma znaczenia miejsce zamieszkania – możemy wybrać projekt dotyczący któregokolwiek osiedla.

Jak zagłosować?

Na stronie razemtychy.pl zostanie udostępniona platforma do głosowania. Po wpisaniu imienia, nazwiska oraz adresu zamieszkania i zaakceptowaniu regulaminu można oddać głosy. Ważne jest, aby na końcu ostateczny wybór zatwierdzić klikając na pasek „Głosuj”. Głosowanie internetowe rozpoczyna się w dniu 10 września o godz. 0.00 i trwa do 20 września do godz. 23.59. Można zagłosować tylko raz, a każda następna próba oddania głosu będzie uznana za nieważną.

Tak jak w ubiegłym roku, mieszkańcy będą mogli zagłosować na projekty złożone do Budżetu Obywatelskiego w Mobilnym Punkcie do głosowania. Punkt pojawi się w różnych miejscach na terenie miasta. Jego celem jest zachęcenie mieszkańców do głosowania w formie elektronicznej  oraz promocja Budżetu Obywatelskiego.

- Zachęcamy mieszkańców do głosowania elektronicznego na projekty mieszkańców za pomocą strony razemtychy.pl. Aby jeszcze bardziej przybliżyć tę formę głosowania, w różnych miejscach w mieście pojawi się Mobilny Punkt do głosowania. Dzięki Punktowi będzie można zagłosować na projekty mieszkańców bezpośrednio w przestrzeni publicznej - na przykład podczas załatwiania spraw urzędowych w Urzędzie Miasta Tychy lub podczas robienia zakupów na Tyskich Halach Targowych – mówi Małgorzata Tomaszewska z Urzędu Miasta Tychy.

Punkt będą obsługiwać pracownicy urzędu, którzy udzielą wyjaśnień w jaki sposób zagłosować na własnych telefonach lub udostępnią tablety do głosowania elektronicznego. Za pomocą kilku elementów zostanie zaaranżowane miejsce, które będzie sprzyjać swobodnej wymianie informacji i pozwoli na oddanie głosu na wybrany projekt.

W Mobilnym Punkcie będzie można zagłosować na projekty z BO w dniach:

TERMIN

GODZINA

MIEJSCE

14.09.2021 r.

(wtorek)

11:00 – 18:30

Urząd Miasta Tychy, Biuro Obsługi Klienta, parter

al. Niepodległości 49

15.09.2021 r.

(środa)

16:30 – 17:00

Klub Urbanowice Miejskie Centrum Kultury

Urbanowice –ul. Przejazdowa 8

16.09.2021 r.

(czwartek)

18:30 – 19:00

Klub Wilkowyje Miejskie Centrum Kultury

Wilkowyje  ul. Szkolna 94

17.09.2021 r.

(piątek)

12:00 – 15:00

Tyskie Hale Targowe

al. Piłsudskiego 8

18.09.2021 r.

(sobota)

13:00 – 19:30

Park Miejski Solidarności; plac pod Żyrafą

al. Niepodległości 106

19.09.2021 r.

(niedziela)

15:15 – 20:30

Festyn w dzielnicy Mąkołowiec

Mąkołowiec  ul. Przepiórek 50

20.09.2021 r.

(poniedziałek)

7:30 – 18:30

Główny Punk Konsultacyjny Centrum Balbina

ul. Barona 30 pokój 209, piętro I

Dlaczego warto głosować?

Pula środków przeznaczona realizację zadań z Budżetu Obywatelskiego wynosi 5 mln złotych. Warto zagłosować i zdecydować na co te pieniądze mają zostać przeznaczone. Naszymi głosami możemy realnie wpłynąć na kształt naszych osiedli i całego miasta.

Aby zadania mogły zostać przekazane do realizacji muszą uzyskać minimalną liczbę głosów popierających. W przypadku projektów dotyczących całego miasta jest to 50 głosów a w przypadku projektów dotyczących określonego rejonu miasta należy uzyskać co najmniej 15 głosów. Oczywiście do realizacji przejdą te projekty, które uzyskają najwięcej głosów mieszkańców i będą się mieścić w puli środków finansowych, przeznaczonych na zadania dotyczące całego miasta oraz dla danego rejonu miasta.

Kto jeszcze nie wybrał swoich projektów może zapoznać się z nimi na stronie razemtychy.pl w zakładce: Budżet obywatelski na rok 2022 / Projekty mieszkańców

Dodatkowe informacje można uzyskać: telefonicznie pod nr tel. 32 776 34 55 w godzinach pracy Urzędu Miasta lub za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres e-mail: kontakt@razemtychy.pl.

Załączniki