W piątek 10 czerwca w Hali Sportowej w Tychach odbyła się IX Międzygminna Spartakiada Przedszkolaków „Mali Sportowcy 2022”. Organizatorami zawodów było Przedszkole nr. 5 w Tychach oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Do zawodów przystąpiło 14 drużyn.

Wśród najmłodszych sportowców mieliśmy przedstawicieli tyskich przedszkoli nr. 3, 5, 6, 10, 14, 17, 18, 19, 20, 22 i 29, Miejskiego Przedszkola nr. 42 z Katowic oraz Niepublicznego Przedszkola Sport Art. i Niepublicznego Przedszkola Językowego „Smyki”. Pośród gości specjalnych byli m.in.: Maciej Gramatyka – zastępca prezydenta Tychów, Anna Chorąży – inspektor Miejskiego Centrum Oświaty i Beata Czerwińska – dyrektor Przedszkola nr. 5 w Tychach.

Mali zawodnicy rywalizowali w 12. osobowych drużynach. W sumie w turnieju wzięło udział 168 dzieci. Zawody umożliwiły dzieciom świetną zabawę, ale również rozwinęły ich sprawność fizyczną, nauczyły sztuki współzawodnictwa i sportowej rywalizacji.

– Rywalizacja z jednej strony pokazuje, że należy dążyć do jak najlepszego wyniku, z drugiej zaś wskazuje jak ważna jest współpraca i aktywne działanie w grupie. Aktywne konkurowanie ze sobą kształtuje charakter, siłę i odporność na ewentualne porażki czy konsekwencję działań – mówiła Beata Czerwińska – dyrektor Przedszkola nr. 5 w Tychach i organizator imprezy.

Podczas zawodów odbyło się 8 konkurencji, które pozwoliły dzieciom sprawdzić się na różnych płaszczyznach, zarówno szybkościowych, jak i zręcznościowych. Najmniejsi zawodnicy mogli się sprawdzić w takich konkurencjach jak: „bieg z piłką na pachołku”,  „slalom jeża”,  „rzut do celu”, „bieg w tunelu”, „tekturowe samochody”, „tor przeszkód”, „skoki w workach” i „sadzenie ziemniaków”.

Wyniki spartakiady:
I miejsce – Przedszkole nr. 6 w Tychach
II miejsce – Przedszkole nr. 5 w Tychach
III miejsce – Przedszkole nr. 20 w Tychach.

Rozgrywki zakończyły się wręczeniem wszystkim uczestnikom zawodów pamiątkowych medali, pucharów, drobnych upominków ufundowanych przez firmę Danone. Sponsorami zawodów byli Urząd Miasta Tychy, MOSiR i rada rodziców Przedszkola nr. 5 w Tychach. Puchary i medale wręczali wiceprezydent Tychów Maciej Gramatyka oraz inspektor MCO Anna Chorąży. – Medal dla dzieci ma wartość samą w sobie. Nie jest istotny jego kolor – złoty, srebrny czy brązowy. Charakterystyczny krążek na pamiątkowej wstędze to powód do dumy, szczycenia się nim wśród rodziny i przyjaciół – mówiła Beata Czerwińska, dyrektor Przedszkola nr. 5 w Tychach.

Turniej był również świetną okazją do aktywizacji i integracji społeczności przedszkolnych. Sam zamysł przedszkoliady to nie tylko rywalizacja sportowa i możliwość aktywnego spędzenia czasu. To również odejście od ekranów tabletów, komputerów i smarfonów, co jest bardzo ważne, szczególnie po trudnych pandemicznych latach. Zawody trwały około 2 godzin, a wszyscy uczestnicy, dopingowani przez swoje rodziny i przyjaciół, opuścili halę sportową z uśmiechem na ustach.

źródło: Arkadiusz Dębowski / tychy.pl