21 sierpnia na Arenie Lekkoatletycznej w Tychach odbył się mityng lekkoatletyczny, który był uhonorowaniem pamięci wybitnego tyskiego trenera, wychowawcy wielu pokoleń lekkoatletów – Jana Dery.

Organizatorem zawodów był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Tychach wraz z Miejskim Ośrodkiem Sportu Młodzieżowego.

Wśród gości specjalnych, oprócz rodziny i byłych podopiecznych trenera, byli: wicemarszałek senatu Gabriela Morawska-Stanecka, zastępca prezydenta ds. społecznych Maciej Gramatyka i przewodnicząca Rady Miasta Tychy Barbara Konieczna. Tyska Galeria Sportu postanowiła uhonorować Jana Derę miejscem w Alei Gwiazd TSG. Uroczystości formalne rozpoczęły się od wyświetlenia pamiątkowego filmu, ukazującego wybitnych polskich lekkoatletów pokolenia lat 50. i 60. XX wieku, na których w swojej pracy wzorował się Dera. Część jego byłych podopiecznych przyjechała specjalnie zza granicy, by oddać mu hołd.

W zawodach wzięła młodzież z całej Polski, a o sprawiedliwe wyniki zadbali sędziowie ze Śląskiego Związku Lekkiej Atletyki. Zaplanowano ponad 20 różnych konkurencji w różnych kategoriach wiekowych w tym: bieg na 80 m przez płotki, pchnięcie kulą, skok w dal czy biegi na różnych dystansach. Całość zawodów zakończyła się o 19.30.

>>>WYNIKI ZAWODÓW<<<

źródło: tychy.pl

Relacja z profilu Tychy - Lekka Atletyka:

Podczas zawodów odnotowano kilka niezłych wyników. Marlena Gola (Podlasie Białystok) przebiegła dystans 100 m w czasie 11,79 sek. Wynik bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że osiągnięty przy mocnym przeciwnym wietrze (-2,2 m/s). W tym samym biegu Ada Kołodziej z AZS AWF Warszawa osiągnęła wynik 11,88 sek. Memoriałowy bieg 400 m ppł. wygrała tyszanka Julia Korzuch (AZS AWF Katowice) w czasie 58,47 sek. Bieg 400 m wygrała Margarita Koczanowa (AZS AWF Kraków) w czasie 56,61 sek. Koczanowa to aktualna wicemistrzyni Polski w biegu na 800 m. Niespodzianką zakończył się bieg na 5000 m, w którym aktualny brązowy medalista MP, Aleksander Wiącek uległ zawodnikowi z Lublina, Szymonowi Żywko (14.20.03 sek). Bieg na 3000 kobiet wygrała Agnieszka Chorzępa (AZS AWF Warszawa) - 9.49.54 sek. Memoriałowy dwubój wygrał krakowski sprinter Michał Malarek, pokonując dwukrotnie rekordzistę Polski na 100 m juniorów z Agrosu Zamość, Jakuba Pietrusę.

W zawodach wzięło udział 40 tyszan trenujących w klubach LA: MOSM i SPLA. Julia Korzuch, tyszanka reprezentująca AZS AWF Katowice wygrał bieg memoriałowy na 400 m ppł. Maja Rubka (MOSM Tychy) zwyciężyła w biegu na 300 m U-14. Artur Bizoń (MOSM Tychy) zameldował się na pierwszym miejscu w biegu 400 m. Świetny występ zanotowała Roksana Gaj (MOSM Tychy) w biegu na 1000 m. Kobiórzanka dała radę. Wygrała zdecydowanie swoją konkurencję, pozostawiając za plecami medalistkę zeszłorocznych MP. Za miesiąc Roksana Gaj będzie walczyła w Lublinie o 28. medal mistrzostw Polski dla klubu MOSM Tychy.

W trakcie I Mityngu im. Jana Dery uhonorowano Mateusza Misterka. Zawodnik MOSM Tychy miesiąc temu zdobył tytuł mistrza Polski U-18 w trójskoku. Podczas zawodów Mateusz został nagrodzony przez Przewodniczącą Rady Miasta Tychy Barbarę Konieczną w obecności sponsora imprezy Jana Podowskiego.

Serdecznie polecamy galerię zdjęć autorstwa Piotra Podsiadłego z Urzędu Miasta w Tychach - poniżej.