W niedzielę, 4 września odbędzie się największa, najbardziej masowa impreza sportowa w Mieście Tychy - X Tyski Półmaraton, którego głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Promocji Lekkiej Atletyki w Tychach. MOSiR Tychy jest współorganizatorem wydarzenia.

Tyski Półmaraton – bieg na 21km po trasie z atestem PZLA.
Trasa prowadzi ulicami miasta Tychy (asfalt) oraz wokół jeziora Paprocańskiego (częściowo ubite trakty leśne).
Start, meta, biuro zawodów i miasteczko biegowe będzie umieszczone w okolicach Stadionu Lekkoatletycznego w Tychach przy ulicy Edukacji.

Celem imprezy jest popularyzacja biegania jako formy czynnej rekreacji oraz promocja Tychów jako miasta dobrego do uprawiania sportu.

O ile pozwolą na to ograniczenia sanitarne związane z epidemią koronawirusa podczas zawodów odbywa się wiele imprez towarzyszących takich jak biegi dla dzieci, rozgrzewka i zajęcia sportowe, masaże, pokazy produktów sportowych, losowanie nagród, atrakcje dla najmłodszych.

Pierwsza edycja odbyła się we wrześniu 2012 roku - łącznie na starcie I Tyskiego Półmaratonu i Biegu Ulicznego oraz w biegach dla dzieci i młodzieży stanęło ponad 800 zawodników i zawodniczek w wieku od lat 2 do 70 kilku. W Półmaratonie wzięło udział ponad 400 osób. Wystartowali „zawodowcy” z Kenii i Ukrainy, wielu dobrych polskich zawodników, oraz cała rzesza biegaczy amatorów, wśród których byli goście z Węgier, Anglii, Hiszpanii, Białorusi, Włoch oraz Niemiec.

W roku 2017 postawiliśmy na profesjonalny marketing biegu co przyniosło ponad dwukrotny wzrost liczby uczestników - ponad 1000 osób. W 2019 w biegu uczestniczyło już prawie 1600 osób! W 2020 roku bieg się nie odbył z powodu obostrzeń pandemicznych ale rok później wróciliśmy na trasę Tyskiego Półmaratonu.

W tym roku zapraszamy Was na nową trasę przez całe Tychy i Paprocany z finiszem na Stadionie Lekkoatletycznym!

Bieg odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Tychy.

Organizator: SPLA Tychy.

Współorganizator: MOSiR Tychy.

 

>>>TRASA BIEGU<<<

 

UTRUDNIENIA W RUCHU

Trasa biegu będzie prowadzić przez niemal całe miasto, dlatego w godzinach 9.30-14 nastąpią utrudnienia w ruchu. W godzinach biegu mogą wystąpić czasowe blokady lub zwężenia następujących dróg: Edukacji, Budowlanych, Biblioteczna, Boczna, Bocheńskiego, Begonii, Harcerska, Żwakowska, Stoczniowców 70, Jaśkowicka, Sikorskiego, Nad Jeziorem, Armii Krajowej, Wyszyńskiego, Niepodległości, Elfów. W związku z tym, że skrzyżowanie al. Bielska – ul. Edukacji/ul. Budowlanych przy Komendzie Policji będzie zamknięte tylko kilkanaście minut na czas startu będzie możliwość wyjazdu/wjazdu z/do miasta al. Bielską przy browarze (obszar FIOLETOWY). Obszar ZIELONY będzie miał możliwość wyjazdu ul. ul. Sikorskiego, Piłsudskiego, Niepodległości, Edukacji do drogi DK1. Obszar ŻÓŁTY będzie miał możliwość wyjazdu al. Bielską do Kobióra. Al. Bielska na skrzyżowaniu z Sikorskiego powinna zostać udrożniona około godziny 11. Obszar CZERWONY nie będzie miał możliwości wyjazdu, dlatego organizatorzy proszą o wcześniejsze zaparkowanie samochodów w strefie FIOLETOWEJ lub ZIELONEJ jeśli ktoś planuje podróż w godzinach biegu. Drogi będą na bieżąco otwierane po przejechaniu samochodu zamykającego bieg.