Od 5 do 18 sierpnia na Arenie Lekkoatletycznej w Tychach trenować będzie przed budapesztańskimi mistrzostwami świata reprezentacja… Kamerunu.

Za wyborem naszego regionu na miejsce ostatniego etapu przygotowań do najważniejszej imprezy sezonu stoi menadżer ze Śląska Jacek Bednarek, który z lekkoatletyczną reprezentacją Kamerunu współpracuje od lat. A dlaczego Tychy?

Jak się okazało znakomita nasza lekkoatletka i medalistka olimpijska, tyszanka Lucyna Langer-Kałek i trener lekkoatletów MOSM Bogdan Przybycin zaprosili pana Jacka na II Mityng im. Jana Dery, by pochwalić się organizacją zawodów i nowym obiektem przy ul. Edukacji. Menadżer przyjechał, obejrzał i po kilku dniach poinformował o decyzji kameruńskiego związku lekkoatletycznego dotyczącej sierpniowego zgrupowania i ostatniego szlifu formy właśnie w Tychach.

Ekipa z serca Afryki, która już w tym tygodniu pojawi się w naszym mieście liczy 11 osób: siedmioro sportowców, dwóch trenerów, fizjoterapeuta oraz szef ekipy, którym jest Sekretarz Generalny kameruńskiego związku lekkiej atletyki Charles Kouoh Kotte.

Najjaśniejszym punktem reprezentacji Kamerunu na MŚ, które odbywać się będą w dniach 19-27.08 w stolicy Węgier, zdaje się być fantastyczny sprinter Emmanuel Eseme (na zdjęciu), legitymujący się rezultatem 9,96. Podczas lipcowego mityngu Diamentowej Ligi na stadionie Śląskim w Chorzowie Eseme był trzeci z czasem 9,98.

Ponadto trenować na Arenie Lekkoatletycznej przy Edukacji trenować będą: dyskobolka Nora Monie (rekord życiowy 58,53), płotkarka Linda Angounou (55,94 na 400 m ppł), startująca w skoku w dal i trójskoku Veronique Kossenda Rey (6,37 i 13,81), płotkarz Jorim Bangue (życiówka 13,87), 400-metrowiec Aboubakar Tetndap Nsangou (45,60) i skoczek w dal Appolinaire Yinra (7,87).

Z pewnością warto wybrać się któregoś dnia na najnowszy sportowy obiekt w Tychach i popatrzeć jak kameruńscy sportowcy przygotowują się do mistrzostw świata, a potem… kibicować im podczas imprezy w Budapeszcie.

Wojciech Wieczorek / Tychy.pl