Zakończyło się internetowe głosowanie w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego. A ta, zdaniem internautów, jest w Tychach! W głosowaniu trwającym cały sierpień najwięcej punktów uzyskał obiekt gastronomiczny „Promenada” nad Jeziorem Paprocańskim.

Do konkursu zgłoszono 27 realizacji z 17 gmin województwa śląskiego, w tym 2 z Tychów: “Promenadę” oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 (Urbanowice). W sierpniowym głosowaniu internauci przyznawali kolejno 3, 2 i 1 punkt wybranym lokalizacjom. Tyska “Promenada” od początku była w ścisłej czołówce plebiscytu, chociaż w końcówce głosowania o pozycję lidera walczył też wodny plac zabaw z Będzina (bardzo podobny do tyskiego, który wygrał głosowanie internautów w 2012 r.). Ostatecznie obiekt gastronomiczny „Promenada” zdobył 1498 głosów i 4294 punkty, pokonując Będzin (który ostatecznie zajął drugą pozycję) o ponad 1000 punktów!

Druga z tyskich realizacji, czyli Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 również zaszedł wysoko w plebiscycie, zajął bowie piąte miejsce, zdobywając 566 punktów.

Konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego organizowany jest przez Zarząd Województwa Śląskiego pod patronatem Marszałka. We wrześniu wszystkie zgłoszone realizacje oceni jury złożone z członków Wojewódzkiej Komisji Architektoniczno-Urbanistycznej. Nagrodzone zostaną najlepsze projekty zrealizowane na terenie województwa śląskiego w okresie minionego roku kalendarzowego.

Głosowanie internautów, które towarzyszy konkursowi, nie ma co prawda wpływu na ocenę jury (które zdecyduje komu należą się nagrody i wyróżnienia Marszałka), ale na podstawie ich głosów zostanie przyznana Nagrodą Internautów. Wiemy już, że w tym roku trafi ona do Tychów. Warto przypomnieć, że tyskie przestrzenie już wcześniej zdobywały nagrody w tym konkursie: plac Baczyńskiego w 2010 r. (Nagroda Internautów), wodny plac zabaw w 2012 r. (Nagroda Internautów i Wyróżnienie Marszałka) oraz zagospodarowanie wschodniego wybrzeża Jeziora Paprocańskiego (Nagroda Marszałka w 2015 r.). Tak więc już czwarty raz zostały docenione Tychy, a trzeci raz Paprocany. Wszystkie „paprocańskie” obiekty zostały zrealizowane według projektu pracowni RS+ Robert Skitek.

Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród odbędzie się w listopadzie.

źródło: Sylwia Witman / tychy.pl