Za nami 4. edycja Plebiscytu "Tyskie Laury Sportowe" organizowanego przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Tychach, pod patronatem "Twoich Tychów". Najlepszych - najpopularniejszych tyskich sportowców w 2012 roku wybierali kibice - organizatorzy otrzymali 1 646 kuponów i maili. Kibice zadecydowali, iż na najważniejsze laury zasłużyły kajakarki - Karolina Naja i Paulina Noga.

Wygrana kajakarek dla nikogo nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę sukcesy sportowe, jakie odnosiła ta dyscyplina w 2012 roku.

Siedmioro wspaniałych

Brązowy medal Karoliny Naji w Londynie oraz jej medale mistrzostw Europy, sukcesy naszych młodych kajakarzy w najważniejszych imprezach krajowych sprawiły, iż na dziesięć miejsc, jakie były do obsadzenia w plebiscycie (5 seniorów i 5 młodzieżowców) zajęli aż siedem! Podwójny sukces przedstawicieli jednej dyscypliny to jednak nie wyjątek w krótkiej historii naszego plebiscytu. Warto bowiem przypomnieć, iż w 2009 roku najwięcej punktów uzyskali lekkoatleci - Witold Bańka (seniorzy) i Marcin Ławreszuk (młodzieżowcy).

Tym razem jednak obok Karoliny Naji i Pauliny Nogi znalały się Marta Bielas i Sylwia Stanny - wśród seniorów oraz Szymon Mielnik, Daniel Knap, Grzegorz Bryński - w gronie młodzieżowców. Ciekawostką natomiast jest, że w plebiscycie głosowano na 10 kajakarzy, ale najwięcej na przedstawicieli hokeja i piłki nożnej - po 12, z tym że zarówno z drużyn męskich, jak i kobiecych.

W Jakuszycach

Zima to bardzo pracowity czas dla kajakarzy. Karolina Naja przebywa obecnie na zgrupowaniu kadry biało-czerwonych w Jakuszycach, a potem wyjeżdża z ekipą na obóz do Portugalii.

- Wygrana w plebiscycie bardzo mnie ucieszyła, podobnie jak fakt, iż w gronie wyróżnionych znalazła się tak duża grupa reprezentantów naszej dyscypliny - powiedziała Karolina Naja. - MOSM Tychy to klub, który bardzo dobrze przygotowuje do kariery sportowej, daje solidne podstawy. Obecnie trenuje tutaj grupa zawodniczek i zawodników z dużym potencjałem, perspektywicznych. W tym roku najważniejszą dla mnie imprezą są mistrzostwa świata, które na przełomie sierpnia i września rozegrane zostaną w Duisburgu. Wcześniej jest także kilka znaczących startów, do których teraz trzeba się solidnie przygotować. Dlatego treningi są ciężkie - codziennie biegamy na nartach, ćwiczymy w sali, mamy zajęcia na siłowni i na basenie.

Z obozu na obóz

Paulina Noga okazała się bezkonkurencyjna w kategorii młodzieżowej. Z obozu kadry w Szczyrku przyjechała na kilka godzin do Tychów, by wyjechać na zgrupowanie SMS Poznań do Szklarskiej Poręby, a stamtąd do Portugalii. Do Tychów ma wrócić na... Wielkanoc.

- Od dwóch lat jestem w pierwszej piątce plebiscytu, dlatego cieszę się, że teraz wygrałam - powiedziała. - Dziękuję wszystkim, którzy na mnie głosowali. Był to mój najlepszy dotychczas sezon, z mistrzostw Polski i z zawodów kadrowych przywiozłam kilka medali. Teraz liczę na wyjazd i udany start w mistrzostwach Europy.

W piątce seniorów

W 2011 roku najlepszym-najpopularniejszym tyskim sportowcem był Marcin Held (MMA). W edycji 2012 zajął drugie miejsce. Przypomnijmy, iż w grudniu miał stoczyć finałowy pojedynek turnieju wagi lekkiej organizacji Bellator, ale walka z Amerykaninem Dave Jansen nie doszła do skutku, bo Marcin jest za młody by wejść do... kasyna. Niedawno skończył jednak 21 lat i 7 marca stoczy najważniejszy w swojej dotychczasowej karierze pojedynek. Odbędzie się on podczas gali Bellator 92 w Temecula w Kalifornii. Podopieczny trenera Sławomira Szamoty przygotowywał się będzie teraz m.in. w London Shootfighters i w Rosji, gdzie jego sparingowym rywalem ma być Murad Maczajew, którego pokonał w walce rozpoczynającej turniej.

W piątce jest Karolina Hamer. Pływaczka nie raz już gościła w gronie laureatów plebiscytu, w ub. roku udanie wystartowała w Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie, awansując do finału.

W tym gronie debiutują Magda Stanny i Marta Bielas, które dopiero rozpoczęły seniorską przygodę, a miniony rok przyniósł im prawdziwą kolekcję medalowych trofeów, zdobytych w mistrzowskich imprezach.

Kolejne miejsca

A kto znalazł się poza czołowymi piątkami? Wśród seniorów są to: 6. Kamil Stolecki (ju-jitsu), 7. Michał Woźnica (hokej), 8. Mateusz Błazik (futbol amerykański), 9. Teddy Da Costa (hokej), 10. Marcin Folc (piłka nożna), a wśród młodzieżowców: 6. Daniel Twardowski (karate), 7. Sebastian Miernik (kajakarstwo), 8. Bartosz Ciura (hokej), 9. Karolina Januś (tenis stołowy), 10. Paweł Florek (piłka nożna).

Seniorzy:

1. 3851 pkt. Karolina Naja (kajakarstwo, tyszanka, AZS Gorzów).Brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Złoty i brązowy medal mistrzostw Europy W Zagrzebiu. Trenerzy MOSM: Sylwia i Marek Stanny.
2. 3076 pkt. Marcin Held (MMA, grappling, Bastion/Bellator). Czołowy zawodnik Polski MMA i organizacji Bellator. W 2012 roku wygrał z Derrikiem Kerringtonem, Muradem Maczejewem, w półfinale Bellator 81 z Richem Clementim i jest pierwszym Polakiem w finale Bellatora. Trener: Sławomir Szamota.
3. 1898 pkt. Marta Bielas (kajakarstwo, MOSM). Młodzieżowa mistrzyni Polski (C-2 na 500 m) z Magdą Stanny. Trenerzy: Sylwia i Marek Stanny.
4. 1755 pkt. Magda Stanny (kajakarstwo, MOSM). Złota (C-2 na 500 m) oraz brązowa (C-1 na 200 m) medalistka Młodzieżowych MP, srebro MP seniorek (C-1 na 200 m). Trenerzy: Sylwia i Marek Stanny.
5. 1261 pkt. Karolina Hamer (pływanie, Start Katowice). Finalistka Igrzysk Paraolimpiady Londyn 2012 - 8. lokata. Trener: Mirosław Jakubczyk.

Młodzieżowcy:

1. 3045 pkt. Paulina Noga (kajakarstwo, MOSM). Mistrzyni Polski jun., wicemistrzyni Polski jun. w maratonie kajakowym, brąz MP jun., dwukrotna brązowa medalistka Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Reprezentantka Polski, kadra Nadziei Olimpijskich. Trenerzy: Sylwia i Marek Stanny.
2. 2108 pkt. Szymon Mielnik (kajakarstwo, MOSM). Brąz MP jun. (K-2) razem z Sebastianem Miernikiem. Trenerzy: Sylwia i Marek Stanny.
3. 1634 pkt. Daniel Knap (kajakarstwo, MOSM). Złoto MP jun. mł. (C-2), brąz Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (C-1). Trenerzy: Sylwia i Marek Stanny.
4. 1395 pkt. Grzegorz Bryński (kajakarstwo, MOSM). Złoto MP juniorów mł. (C-2) z Danielem Knapem. Trenerzy: Sylwia i Marek Stanny.
5. 1366 pkt. Dawid Dziedzic (pływanie, MOSM Tychy). Złoty, srebrny i brązowy medalista MP szkół sportowych. Złoto i brąz Drużynowych Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików. Trener: Aleksandra Radek.

źródło: Leszek Sobieraj / "Twoje Tychy"